Prostat Kanserinde Prostatın Tamamının Alınması Zorunlu mu?

HIFU ile ilgili olarak güncel klavuzlara göre prostat kanseri tedavisinde standart tedavi radikal prostatektomi (prostatın alınma ameliyatı) ve ışın tedavisidir. Ancak son dönemlerde popüler bir görüş olan hastaya en az zarar ile kanser tedavisi (minimal invaziv tedaviler) bizleri farklı arayışlar içerisine sokmaktadır. Bu amaçla, prostatın tamamının alınması yerine sadece kanserli alanın yok edilmesi gündeme gelmiştir. Buna fokal tedavi denilmektedir.

Prostat Kanserinde Fokal Tedavi Nasıl Yapılır?

hifu

Bu amaçla yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason (HIFU) kullanılmaktadır. Yoğun ulrasonik dalgalar kanserli alana odaklanarak bu dokuların ortadan kaldırılması prensibine dayanmaktadır.

HIFU ile Fokal Tedavinin Avantajları Nelerdir?

Prostatın tamamına yönelik işlem yapılmadığından dolayı ameliyat veya ışın tedavisine bağlı yan etkiler daha az oranda görülür. Gerekli hastalarda tekrarlanabilir. Radyasyon kullanılmaması bu tekniğin bir başka avantajıdır. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bizimle iletişim kurup daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doç. Dr. Sayın Orhan Koca Beyefendi, çaresiz kaldığımız bir anda, oğlumun karşısına çıkması Allah’ın bir lütfu diyorum buna, tanıştığımız an oğlumla yakından ilgilenmesi, 8 saat süren zorlu ameliyat diliminde tüm ekip olarak yapılması gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar yapıp, oğlum için en iyisini yapmaları, ameliyat sonrası göstermiş oldukları titizlik ilgi alaka ile taburcu etmeleri, yapılan işlemleri tüm ayrıntılarıyla anlatan, hastasına saygı gösteren, samimi içten her an güler yüzle karşılayan, doktorumuz Orhan Bey’e minnettarım . Oğlum Ömer AYTUĞ adına çok teşekkür ederim.

AYTUĞ Ailesi

Tedavi seçenekleri ve detaylar hakkında