Çocuklarda Gece Alt Islatma (Enürezis Nokturna)

Çocuklarda Gece Alt Islatma ile ilgili olarak tuvalet eğitimini tamamlamış çocuklarda gece istemsiz alt ıslatma beş yaş sonrası  yaklaşık %15 oranında bulunur. Her yıl belirli oranlarda kendiliğinden düzelir. Ancak 15 yaşından sonra bile daha az sıklıkta olmakla beraber halen görülebilmektedir.

İdrar Kaçırma Nedenleri

Gece Alt IslatmaAltta yatan neden genellikle 3 durumdur. Bunlar gece idrar üretiminin normalden fazla olması, uyanma problemleri ve idrar torbasının fonksiyonel kapasitesinin küçük olmasıdır. Bu üçlü yapının en az iki tanesinin bulunması gece alt ıslatma ile sonuçlanmaktadır. Yani gece fazla idrar üreten bir çocuğun uykusu da derin ise çocuk için ağır psikolojik yük olan bu durum ortaya çıkmaktadır. Anne veya babadan birinde alt ıslatma öyküsünün olduğu çocuklarda enürezis nokturna görülme sıklığı daha fazladır. Hem anne hem de babada bu öykünün olması durumunda çocukların %79’dan fazlasında gece alt ıslatması görülmektedir. Bir başka deyişle genetik yatkınlık önemlidir.

Hormonal etkiler nedeni ile çocuklar ve yetişkinlerde gece idrar üretimi azalır. Ancak gece alt ıslatan çocuklarda bu durum bir miktar bozulmuştur. Bu çocukların gece idrar oluşumu azalmadığı için daha fazla idrar üretimi olmaktadır. Çocuklar genellikle yattıktan hemen sonra altlarını ıslatırlar.

Alt ıslatan çocuklardaki bir diğer durum normal bir uyku durumuna rağmen uyanma eşiğinin yüksekliğidir. Aileler genellikle çocuklarını çok zor uyandırdıklarını söylemektedirler. Uyku bozukluğu olan çocuklarda alt ıslatmanın daha sık olacağı bilinmelidir. Alt ıslatan çocuklarda özellikle idrar kaçırma korkusu nedeniyle uyku kalitesi ölçeği bir miktar bozulmaktadır.

Gece alt ıslatan çocukların büyük bir kısmında gece mesane kapasitesi küçülmüştür. Bu durumun nedenlerinden biri kabızlıktır. Kabızlıktan muzdarip çocuklarda alt ıslatma daha sıktır. Alt ıslatan çocukların yaklaşık üçte birinde kabızlık bulunmaktadır. Bu durumun düzeltilmesi bile tedavi için önemli bir adım oluşturmaktadır.

Gece alt ıslatma doğumdan itibaren olabileceği gibi (primer) sonradan da gelişebilir (sekonder). Genellikle kardeş doğumu ile birlikte başlayan sekonder enürezis bir gerileme belirtisi olabilir. Farklı yaşamsal zorluklar, okul başarısızlığı, aile içi huzursuzluk ortamı ya da çocuğun kendine ait problemler bu duruma neden olabilir.

Gece alt ıslatan çocuklarda özgüven kaybı, depresyon gibi problemler ortaya çıkabilmektedir. Bu durum çocuğun okul başarısını etkileyebileceği gibi bireyin topluma entegrasyonunda problemlere de neden olabileceği bilinmelidir. Bu nedenle 5 yaşını geçmiş alt ıslatan bütün çocuklar tedavi edilmelidir. Hekim kontrolünde davranışsal tedaviler ve ilaç tedavileri ile yüksek oranda düzeltilebilen bu durum çocuklarımızı üzmemelidir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Doç.Dr. Orhan Koca

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi

Üroloji Anabilim Dalı

Bizimle iletişim kurup daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doç. Dr. Sayın Orhan Koca Beyefendi, çaresiz kaldığımız bir anda, oğlumun karşısına çıkması Allah’ın bir lütfu diyorum buna, tanıştığımız an oğlumla yakından ilgilenmesi, 8 saat süren zorlu ameliyat diliminde tüm ekip olarak yapılması gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar yapıp, oğlum için en iyisini yapmaları, ameliyat sonrası göstermiş oldukları titizlik ilgi alaka ile taburcu etmeleri, yapılan işlemleri tüm ayrıntılarıyla anlatan, hastasına saygı gösteren, samimi içten her an güler yüzle karşılayan, doktorumuz Orhan Bey’e minnettarım . Oğlum Ömer AYTUĞ adına çok teşekkür ederim.

AYTUĞ Ailesi

Tedavi seçenekleri ve detaylar hakkında