Sertleşme Problemi (Erektil Disfonksiyon) Nedir?

Tatmin edici bir cinsel ilişki için peniste sertleşmenin sağlanamadığı veya sürdürülemediği durumlar olarak tanımlanır. Türkiye’de 40 yaşından büyük erkeklerin yaklaşık %70’inde farklı derecelerde sertleşme bozukluğu mevcuttur.

Sertleşme Bozukluğu Neden Gelişir?

Penisteki sertleşmenin sağlanabilmesi için damarsal, sinirsel ve hormonal mekanizmanın birbiriyle uyumlu olarak çalışması gerekmektedir. Ayrıca psikolojik etkenlerinde sertleşme üzerine etkisi vardır. Bu yapılardan herhangi birinde bozukluğa neden olabilen bir hastalık sertleşme problemine neden olabilir.

Hangi Hastalıklar Sertleşme Problemine Neden Olur?

Damarsal yapıyı etkileyebilen şeker hastalığı (diabetes mellitus), kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon (hipertansiyon), bazı ameliyatlar sertleşme problemine neden olabilir. Ayrıca farklı hastalıklar için kullanılan bazı ilaçlar yine sertleşme bozukluğuna neden olabilir.

Sertleşme Bozukluğum Var, Ne Yapmalıyım?

Öncelikle bir hekim muayenesi gereklidir. Doktorunuz sizden gerekli bilgileri aldıktan sonra bazı testler (şeker, kolesterol vb.) isteyecektir. Gerekli durumlarda renkli ultrasonografi (doppler ultrasonografi) istenebilir.

Tedavide Neler Yapılabilir?

Basamaklı tedavi şekli mevcuttur. Öncelikle bazı yaşam tarzı değişiklikler önerilir. Sonrasında gereken hastalara ilaç tedavisi önerilir. Bu ilaçların kalp ilaçları ile etkileşimi olabildiğinden hekim kontrolünde kullanılması önemlidir.  İlaç tedavisinin kullanılamadığı durumlarda penise enjekte edilen ilaçlar ile tedavi denenir. Bütün bu tedavinin yetersiz kaldığı veya hastanın isteği sonucunda protez takılması önerilir.

Hangi Çeşit Protezler Vardır?

Sertleşme ProblemiEn genel hali ile 3 çeşit protez vardır. Bunlar bükülebilir (malleable), iki parçalı ve üç parçalı protezlerdir. Hepsinde farklı avantaj ve dezavantajlar bulunmaktadır. Bu konuyu doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde konuşmanız gereklidir. Çünkü protez takılması geri dönüşsüz bir süreçtir. Üç parçalı protezin normal sertleşme şeklini en iyi taklit edebilen protez olduğu bilinmelidir. Ancak protez maliyeti diğerlerinden bir miktar yüksektir.

Protez Takılmasının Eşim Üzerinde Olumsuz Bir Etkisi Var mıdır?

Protez tamamen vücut içerisine takıldığı için eşiniz üzerinde direkt olumsuz etkisi yoktur. Ancak eşinizde cinsel fonksiyon bozukluğu var ise tedavi edilmesi gerebilir.

Protezin Orgazm Üzerine Olumsuz Bir Etkisi Var mı?

Hastada protez takılmasının orgazm üzerine olumsuz bir etkisi yoktur. Yani protez takılması öncesindeki haz durumu aynen devam edecektir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bizimle iletişim kurup daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doç. Dr. Sayın Orhan Koca Beyefendi, çaresiz kaldığımız bir anda, oğlumun karşısına çıkması Allah’ın bir lütfu diyorum buna, tanıştığımız an oğlumla yakından ilgilenmesi, 8 saat süren zorlu ameliyat diliminde tüm ekip olarak yapılması gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar yapıp, oğlum için en iyisini yapmaları, ameliyat sonrası göstermiş oldukları titizlik ilgi alaka ile taburcu etmeleri, yapılan işlemleri tüm ayrıntılarıyla anlatan, hastasına saygı gösteren, samimi içten her an güler yüzle karşılayan, doktorumuz Orhan Bey’e minnettarım . Oğlum Ömer AYTUĞ adına çok teşekkür ederim.

AYTUĞ Ailesi

Tedavi seçenekleri ve detaylar hakkında