Kanser nedir?

Kanser nedir? Sorusu ile ilgili olarak vücudumuz hücre dediğimiz gözle görülemeyecek kadar küçük yapıtaşlarına sahiptir. Herhangi bir hücrenin kontrolsüz çoğalması kansere neden olur. Bu kontrolsüz çoğalma diğer hücreleri sarabilir ve bir yumru haline gelebilir.

Her Şişlik Kanser mi?

Kanser NedirVücutta kitleye dönüşen hücreler iyi huylu veya kötü huylu olabilirler. İyi huylu yumrular kanser değildir. Genellikle yavaş büyürler ve sağlıklı dokuları iterler. Vücudun diğer bölümlerine yayılmazlar. İyi huylu bir tümör büyükse, etraf dokulara basabilir ve kanama veya ağrıya neden olabilir.

Kötü huylu tümörler kanserdir. Kanser çevresindeki dokuya yayılabilir ve bu dokuları yok edebilir.

Yayılmış olan kanserler, ana kitleden ayrılarak vücudun bir başka bölümüne doğru göç eden kanser hücrelerinden meydana gelmektedir. Kanser hücreleri kan veya lenf damarları yoluyla yayılabilir.

Kansere Neler Neden Olur?

Kanser her yaş grubunda görülebilir. Hücredeki hatalı oluşum sonrasında meydana gelir. Bazı kişilerde anne-babadan sorunlu gen alınması neticesinde daha sık gözlemlenir. Hücrelerdeki bu hatalı oluşum, bilinen bir sebep olmaksızın tesadüfen meydana gelebilir. Bazen, çevredeki güneş ışığı, hava kirliliği, sigara dumanı veya alkol gibi zararlı maddelere maruziyet sonrasında gelişebilir.

Kanser Neden Tekrarlayabilir?

Kanser tedavisindeki esas amaç tüm kanser hücrelerini yok etmektir. Ancak bazen kanser uzun bir süre sonra tekrar oluşabileceği gibi vücudun belirli bir bölgesinde sessiz halde bekleyen hücrenin büyümeye başlaması sonrasında tekrarlayabilir. Bazen de tüm kanser hücreleri ameliyat sırasında çıkarılmaz ve bu hücreler büyüyebilir.

Kanser tedavisinden sonra doktorunuzla takip ziyaretleri planlanacaktır. Bu ziyaretlere katılmak önemlidir. Vücutta kalan tümör hücresi bulguları varsa, doktorunuz ek tedavi önerisinde bulunabilir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bizimle iletişim kurup daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doç. Dr. Sayın Orhan Koca Beyefendi, çaresiz kaldığımız bir anda, oğlumun karşısına çıkması Allah’ın bir lütfu diyorum buna, tanıştığımız an oğlumla yakından ilgilenmesi, 8 saat süren zorlu ameliyat diliminde tüm ekip olarak yapılması gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar yapıp, oğlum için en iyisini yapmaları, ameliyat sonrası göstermiş oldukları titizlik ilgi alaka ile taburcu etmeleri, yapılan işlemleri tüm ayrıntılarıyla anlatan, hastasına saygı gösteren, samimi içten her an güler yüzle karşılayan, doktorumuz Orhan Bey’e minnettarım . Oğlum Ömer AYTUĞ adına çok teşekkür ederim.

AYTUĞ Ailesi

Tedavi seçenekleri ve detaylar hakkında