Prostat Kanseri Nedir?

Prostat Kanseri Nedir? Sorusunun cevabı ile ilgili olarak prostat erkekte semeni oluşturan üreme bezlerinden biridir. Bu bezin habis tümörüne prostat kanseri denir. Erkekteki en sık ikinci kanserdir. Özellikle 45 yaş üzeri erkekler risk altındadır.

Prostat Kanseri NedirProstat Kanserinin Semptomları Nelerdir?

Prostat kanseri genellikle semptomsuzdur. Çoğu durumda, semptomlar iyi huylu prostat büyümesi veya enfeksiyona bağlı olarak görülmektedir. Belirtiler daha çok ileri evrelerde ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı semptomlara neyin neden olduğunu anlamak için doktora başvurmanız önemlidir.

Prostat Kanseri Taraması için Ne Yapmalıyım?

Yıllık, üroloji doktoru muayenesi ve PSA denilen kan tahlili yapılmalıdır. İleri araştırma gereken durumlarda doktorunuzdan daha ayrıntılı bilgi alın.

PSA Testi Nedir?

Eğer prostat kanseri için yüksek risk sahibiyseniz PSA testi yaptırmanız gerekmektedir. PSA testinin başlıca avantajı prostat kanseri gelişme riski yüksek olan erkeklerin düzenli olarak kontrol ve tümörlerin daha erken saptanabilmesidir.

Biyopsi İstendi Ne Yapmalıyım?

İşlemden 3 gün önce antibiyotik başlanır. Bölgesel veya genel anestezi altında yapılabilir. Ancak hasta konforu göz önünde bulundurulduğunda genel anestezi bir adım öne çıkabilir. Bu durum hasta tercihine bırakılır. Ultrason eşliğinde prostatın en az 12 noktasından doku örneği alarak patolojik inceleme yapılır.

Prostat Kanseri Tedavisinde Ne Yapılır?

Prostat kanseri tedavisinde birçok yöntem vardır. Bunlar prostatın ameliyatla dışarı alınması, ışın tedavisiyle kanserli hücrelerin yakılması gibi. Her tedavide olduğu gibi prostat ameliyatı sonrasında da belli oranlarda ortaya çıkabilecek bazı yan etkileri vardır. Bunların başında sertleşme problemi ve idrar kaçırma gelmektedir. Bu yan etkilerin her hastada ortaya çıkmayacağı çıktığında tedavi edilebileceği akılda tutulmalıdır. Erken tanı almış hastalarda, uygun tekniklerle yapılan ameliyatlar oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Yüksek riskli hastalarda ise lenfnodu dediğimiz bezelerin temizlenmesi oldukça önemlidir.

Tedavi Sonrasında Nasıl Takip Edilmeliyim?

Ameliyattan sonra düzenli olarak PSA takibi gereklidir. Bu şekilde hastalığın olası tekrarlamaları erken fark edilerek önlem alınabilmektedir. Detaylı bilgi için tıklayınız.

Bizimle iletişim kurup daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Doç. Dr. Sayın Orhan Koca Beyefendi, çaresiz kaldığımız bir anda, oğlumun karşısına çıkması Allah’ın bir lütfu diyorum buna, tanıştığımız an oğlumla yakından ilgilenmesi, 8 saat süren zorlu ameliyat diliminde tüm ekip olarak yapılması gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar yapıp, oğlum için en iyisini yapmaları, ameliyat sonrası göstermiş oldukları titizlik ilgi alaka ile taburcu etmeleri, yapılan işlemleri tüm ayrıntılarıyla anlatan, hastasına saygı gösteren, samimi içten her an güler yüzle karşılayan, doktorumuz Orhan Bey’e minnettarım . Oğlum Ömer AYTUĞ adına çok teşekkür ederim.

AYTUĞ Ailesi

Tedavi seçenekleri ve detaylar hakkında